Hydrierwerke Challenge
Hydrierwerke Challange
Wyobraźcie sobie miejsce, w którym demony przeszłości z czasów II wojny światowej w dalszym ciągu dają o sobie znać przemykając po gęsto zadrzewionym lesie, z którego na każdym kroku wyłaniają się postapokaliptyczne ruiny budynków i … ogromne ilości śmieci. Właśnie w takim miejscu odbędzie się tegoroczna edycja Trashmageddonu!
Tym razem ekstremalne zawody w sprzątaniu lasu odbędą się 28 września 2024 r. w Policach, kilkanaście kilometrów od centrum Szczecina, na terenie dawnej fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG. Jest to miejsce wyjątkowe pod różnymi względami. Z jednej strony są to jedyne na świecie ruiny nazistowskiej fabryki benzyny syntetycznej udostępnione do zwiedzania, a z drugiej jest to cenny przyrodniczo obszar Natura 2000 i jedne z największych w Polsce miejsc zimowania nietoperzy, których populacja sięga tam ok 600 osobników, różnych gatunków. W tym miejscu przez dziesiątki lat wyrzucane były różnego rodzaju śmieci z oponami na czele, których jest tam niezliczona ilość. Przez cały ten czas nikt nie dawał sobie z nimi rady, dlatego do gry muszą wejść niezawodni superbohaterowie Trashmageddonu, którym żadne śmieci rozrzucone w nawet tak trudnym terenie, nie są straszne. Będzie to prawdziwy challenge. Hydrierwerke Challenge!
Zobacz prezentację miejsca, w którym odbędzie się Trashmageddon 2024 – Hydrierwerke Challenge.
Zasady
Uczestnicy Trashmageddonu będą mieć maksymalnie 3 godziny na to, aby zebrać z lasu jak najwięcej śmieci. Aby je zebrać będą musieli często przedzierać się przez krzaki, górki, doły, powalone drzewa i inne przeszkody terenowe. Nie będzie lekko! Śmieci każdego uczestnika będą każdorazowo ważone na starcie/mecie i na tej podstawie zostaną wyłonieni zwycięzcy.
Tego robić nie wolno:
- Zbierać śmieci grupowo na rzecz jednego zawodnika. Rywalizujemy fair play. Waga wszystkich grupowo przyniesionych na metę odpadów zostanie podzielona przez liczbę osób, które je przyniosły.
- Startować z własnymi wózkami. Dozwolone jest jednak korzystanie z wózków, skrzynek i innych rzeczy wyrzuconymi w lesie.
- Startować z dziećmi
- Startować z psem lub innym zwierzęciem
- Zbierać gruz
- Opróżniać kosze na śmieci
Nagrody
Każdy uczestnik Trashmageddonu jest zwycięzcą, dlatego po po zakończonych zmaganiach otrzyma na mecie wyjątkowy, pamiątkowy medal.
Trójka najlepszych kobiet i mężczyzn z największą liczbą kilogramów zebranych odpadów otrzyma dodatkowo piękne statuetki tematycznie związane z miejscem tegorocznych zawodów oraz nagrody rzeczowe, takie jak:
- wybrany model Toyoty na weekend od Toyota Kozłowski Szczecin
- weekendowe pobyty w hotelu Seaside Park Hotel**** w Kołobrzegu
- weekendowe pobyty w apartamencie Baltic Home Apartments w Świnoujściu
- skoki na linie z 252 metrowego komina od Dream Jump
- survivalowe plecaki NEO Tools
- vouchery na kultowe burgery i kebaby do Kapitana Burgera w Policach
- vouchery na pyszne domowe jedzenie do Bistra Rondel w Szczecinie
- vouchery do lodziarni Fresch Gelato w Policach
Dodatkowo wśród wszystkich zawodników rozlosowane zostaną nagrody niespodzianki.
Nie tylko śmieci zbieramy, ale ich nie produkujemy!
Na takich zawodach jak Trashmageddon pot leje się z każdego litrami, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie w trakcie trwania całej rywalizacji. W przeciwieństwie jednak do wielu innych zawodów sportowych, na Trashmageddonie trudno dostrzec wodę w plastikowych kubeczkach czy butelkach, które zaraz po opróżnieniu stają się kolejnymi śmieciami. Podchodzimy do tematu w pełni odpowiedzialnie! U nas każdy zawodnik przychodzi ze swoim ulubionym kubkiem czy bidonem, do którego zawsze nalejemy świeżej wody.
Można bez zbędnego plastiku? MOŻNA!
My to pokazujemy i oduczamy wszechobecnej w codziennym życiu jednorazowości.
Podstawowe informacje
Data: 28.09.2024 r.
Miejsce zawodów: Dawna fabryka benzyny syntetycznej w Policach (Hydrierwerke Pölitz)
Miejsce wydawania pakietów/Parking: Muzeum historyczne Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Polickiej SKARB, ul. Spółdzielcza 31, Police
Odbiór pakietów: 10:00-11:30. Zachęcamy do wcześniejszego przybycia i zwiedzenia muzeum.
Start zawodów: 12:00
Start zapisów: 01.09.2024
Limit uczestników: tylko 50 osób!!!
Opłata startowa: nie ma i nie będzie, ale jeśli podoba Ci się to co robimy i możesz nas wspomóc, to zachęcamy do dokonywania dobrowolnych wpłat za pomocą modułu u dołu strony. Pozwoli nam to dalej rozwijać i organizować dla Was „wywrotowe” rzeczy.
Na koniec: wspólne ognisko, ciekawe rozmowy, fotki na ściance, dobra zabawa.
Historia miejsca
Hydrierwerke Pölitz, jedna z 12 fabryk wzniesionych przez IG Farben Industrie produkująca paliwo ciekłe z węgla (benzyna syntetyczna). Produkcja benzyny odbywała się według procesu technologicznego Bergiusa opracowanego w latach 20. XX wieku. W początkowym okresie działalności zakład produkował około 2 miliony ton paliwa rocznie, a w kwietniu 1944 roku osiągnął wydajność 2800 ton dziennie. Produkcja ta pokrywała większość zapotrzebowania wojsk niemieckich na paliwo w Europie. W 1943 roku fabryka wyprodukowała 577 tysięcy ton paliw syntetycznych, co stanowiło 15% całkowitego zapotrzebowania.
Najwyższej jakości benzyna była przeznaczona dla samolotów Luftwaffe, a olej napędowy o wyjątkowej jakości dostarczano U-Bootom. Gorsze gatunki oleju trafiały do okrętów nawodnych Kriegsmarine, natomiast pełen asortyment benzyn, olejów i smarów był przeznaczony dla czołgów i pojazdów Wehrmachtu. Produkty uboczne, takie jak smoła, sadza i odpady, wykorzystywano w przemyśle farmaceutycznym.
Fabryka była wielokrotnie bombardowana przez aliantów podczas wojny, ale produkcja benzyny trwała aż do kilku miesięcy przed jej zakończeniem. Ostatni nalot na fabrykę miał miejsce 8 marca 1945 roku.
Podczas pięciu lat trwania wojny w zakładzie pracowało 30 tysięcy niewolników. 13 tysięcy z nich zmarło z powodu wycieńczenia, ciężkiej pracy, chorób, braku opieki medycznej lub zostało zamordowanych. Na terenie fabryki znajdowały się liczne obozy karne, obozy pracy oraz filie obozów koncentracyjnych. Istniał także statek handlowy pełniący funkcję pływającego obozu.
Obecnie na terenie fabryki zachowało się kilka budynków, w tym elewator węglowy, zespoły silosów oraz szkielety hal produkcyjnych. Zachowały się również naziemne bunkry przeciwlotnicze. Fabryka posiadała rozbudowaną infrastrukturę podziemną, obejmującą kanały, baseny, bunkry i piwnice, z których część od lat 40. XX wieku jest zalana wodą. Większość tych podziemi pełniła funkcje technologiczne.